Cuy morčata

Cuy je obr mezi morčaty. Plemeno cuy pochází z Jižní Ameriky, kde se dodnes chová jako hospodářské zvíře na maso. V oblasti And kde je země chudá a není možný chov velkých hospodářských zvířat.                                                                                                          Cuy morčata se také používají v Peru jako platidlo a novomanželé je dostávají  jako velmi cenné věno. Dorůstá váhy 1,8 kg 2,5 kg.                        Krom toho se odlišuje i v počtu prstů. Běžně mají morčata 4 prsty na předních a 3 prsty na zadních končetinách, zatímco Cuy může mít 6 – 7 prstů. Prsty jsou buď funkční, nebo jsou v podobě paspárků. Mnohoprstost (polydaktylie) je genetická vada která někdy Cuy morčata provází.
              
První připuštění samičky se doporučuje o něco dříve,než u normálních morčat a to ve věku asi 6 měsíců,kdy její hmotnost už dosahuje váhy přes 1300g.v pozdějším věku totiž dochází k pevnému spojení pánevních kostí ve stydké oblasti a samička by již nemohla porodit.
Po porodu samičku necháváme odpočinout 4 měsíce .Samice necháme v chovu tři roky,samce o něco déle,dle jeho kondice.Březost trvá  63-72 dní.Rodí průměrně 2-4 mláďata,jen vyjímečně více a to s hmotností až 250g. Mláďata se rodí velmi vyspělá, jsou osrstěná vidí a mohou běhat.
Při chovu je třeba morčeti vytvořit vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času. Morčata mají kompaktně stavěné tělo a proto (s výjimkou mláďat) velmi dobře tolerují zimu. Naopak jim vadí přehřátí. Při chovu je ideální teplota prostředí 18–24 °C.Morčata jsou zvířata společenská a zvláště samice je možné chovat ve skupině. Pokud morčata chováme jednotlivě, musíme je socializovat - seznamovat se s nimi hladit je krmit, prostě udržovat s nimi co nejtěsnější kontakt.
 Morče je typický býložravec a proto musí dostávat pouze rostlinnou potravu. V domácích podmínkách mu nejčastěji podáváme zelené krmení, ovoce, zeleninu, seno a specielní krmení pro morčata. Seno, je důležitou složkou potravy a morče k němu musí mít přístup pocelý den.Morče, stejně jako člověk si neumí vytvářet vitamín C a proto ho musí přijímat z potravy. Přes zimu, kdy je málo vitaminu, můžeme přidávat do vody vitamín C ve formách rozpustných tablet nebo kapek.Voda by měla být každý den česrtvá a hlavně v létě jí každý den měníme.
Kvůli rozměrům těla a potřebě pohybu se doporučuje i více prostoru, takže je vhodnější klec na králíky, obvykle chovatelé doporučují na jedno cuy morče klec velkou minimálně 120 cm. Ovšem platí čím větší klec tím lépe. Je důležité nechat morče proběhnou i mimo klec, aby si udrželo kondičku.

UPOZORNENÍ: Nikdy nesmíte křížit klasické morče s cuy morčetem!!!!!!!